Adataink legalábbis nincsenek, ellenőrzött kísérleteink még kevébé, egyelemű mintákon végzünk statisztikai bűvészmutatványokat, magunk sem hiszünk önmagunknak - kedvenc provokátorunk újra támad. Egy-két gyöngyszem a szokás szerint leginkább polgárpukkasztó szellemességekben dús legújabb posztból.
Freakonomics: cuki irreleváns tanulmányocskák gyűjteménye, közgazdasági szempontból a világon semmi jelentőségük. A közgazdászok őrült hajszába kezdtek, hogy még egy kvázi-természetes kísérletet találjanak, így aztán ott kezdték keresni a tudás titkát, ahol fény volt, nem ott, ahol elvesztítették. Lett belőle Lökonómia-áradat. Hm.
Kísérleti közgazdaságtan: felbérelünk egy rakás alsóbbéves egyetemistát, hogy mindenféle mesterséges vizsgahelyzetben úgy viselkedjenek, mintha nem volnának mesterséges vizsgahelyzetben. Minősített esete a konstruált ("randomizált") kísérlet, amelyben az amerikai kutatási forrásokat arra használjuk, hogy szerencsétlen indiai falvakban kísérleteket végezzünk, és véletlenszerűen utaljunk ki embereknek kezelést vagy placebót. Hm.
Tanulság: legalább a történetünk legyen hihető. Ha már az adatokhoz való viszonyunk úgyis ködös, ha a minta úgysem segít, vagyis ha az előrejelésünk kétes csillagjóslás csupán.