"Az embernek ... állandóan szüksége van felebarátai segítségére, de ezt hiába várja pusztán a jóindulatuktól. [...] Ebédünket nem a mészáros, a sörfőző vagy a pék jóakaratától várjuk, hanem attól, hogy ezek saját érdekeiket tartják szem előtt." Adam Smith
toyoda:
@mediocris:
Mi a pénz? Az, amit az emberek a cserében elfogadnak, ami megméri az értéket és lehet... (2015.11.28. 07:32)Csináljunk egyszintű bankrendszert!
Az államadósság szintjével, elszaladásával kapcsolatos aggodalmak már jó ideje borzolják mind a szakmai, mind a laikus közvélemény idegeit itthon és külföldön egyaránt. Mint minden más bonyolult gazdasági-társadalmi jelenség esetében, az adósság ügyében sem meglepő, hogy…
Minden makroközgazdász rémálma, hogy rákérdez a nagynéni, a szomszéd vagy a volt osztálytárs, hogy mégis mibe fektessen. Jól megy most a tőzsde? Mi a menő részvény? Most vegyek eurót? Kínos feszengés, tanácstalan vállvonogatás, esetleg némi kioktatás arról, hogy a piti…
Tegnap, 96 éves korában elhunyt Anna Jacobson Schwartz. A szakmai közvélemény jórészt Milton Friedman közeli munkatársaként emlékszik rá, pedig "a monetarizmus főpapnője" saját jogán is kiváló tudós volt. A néhány éve elhunyt Friedman egy alkalommal így jellemezte a kettejük…
Mi?!!! Ezeknek az inkompetens, korrupt alakoknak? Hm, tekintve a politikusok különleges népszerűtlenségét, nem valószínű, hogy sokan támogatnák az ötletet. Némi morfondírozást azért megér.
A hatékony bérek elvének egyik konklúziója az, hogy érdemes lehet a piaci bérnél…
„Vannak, akik szerint szükséges a minimálbér folyamatos emelése a magyar emberek biztonságos megélhetése érdekében. Mások szerint nincs szükség a minimálbér emelésére, mert az rontja a cégek versenyképességét.”
Bizony, bizony, ez a friss nemzeti konzultáció hatodik…
Azt, hogy nálunk mi van, azt inkább ne is firtassuk! Az Amerikai Egyesült Államokat azonban mégiscsak a piacgazdaság mintaországának szokták tekinteni, ízlése szerint ki-ki követendő vagy elrettentő példaként gondol rá. Ennek fényében különösen figyelemre méltó, hogy az…
Lettország a válságban kitartott az euró mellett (holott nem is tagja az övezetnek), amikor pedig még az IMF szerint is le kellett volna vetnie az árfolyamrögzítés magára helyezett, de nyitható bilincsét. Helyette fájdalmas belső gazdaságpolitikai áldozatokat vállalt. Meg is lett a…
Interjúsorozatunk vendége ezúttal Scharle Ágota, aki Oxfordban doktorált, és 2005 és 2008 között a Pénzügyminisztérium Közgazdasági Kutató Osztályát vezette. Most a Budapest Szakpolitikai Elemző Intézet ügyvezető partnere és vezető kutatója.
Tanárszakra mentél a…
Sajátos megoldását javasolja az eurozóna válságának a Bloomberg cikke. Szerzője szerint akik az eladósodott Görögország, Portugália és ki tudja, még melyik déli állam kilépését, kizárását szorgalmazzák, azok egyszerűen fordítva ülnek a lovon. Görögország…
Vitaindító írásomra a modern főárami makroökonómia empirikus teljesítményéről három reflexió érkezett. Most itt Kónya István és Jakab Zoltán észrevételeire reagálnék. Mivel Vincze János felvetései alapvetően más jellegűek, mint a másik két vitapartneremé, ezért…
Valóban erről látszik szólni a vita szerte a nagyvilágban, mi több, mintha az álláspontok polarizálódása, az egymásnak feszülő nézeteknek a szálsőségek irányába való elmozdulása volna megfigyelhető. A Jelenések Könyve szerint ugyan a langyosakat kiköpi az Úr (Jel.…
Aki ma S&P részvényindexbe fektet (vagyis gyakorlatilag a tőzsdén forgó papírok súlyozott átlagát birtokolja), átlagosan évi 7%-os reál-, azaz infláció feletti hozamra számíthat. Aki viszont ötéves inflációvédett amerikai államkötvényben tartja a vagyonát,…
A Nobel-díjas Christopher Sims idejön mihozzánk (na jó, majdnem: Prágába, a CERGÉ-re), és hozzászól a makró-vitánkhoz: elmondja, mit gondol a modern makroökonómia és a valóság kapcsolatáról. Kedden, június 5-én, öttől. Az interneten is nézhető, itt.
Nem szeretünk adót fizetni. Ki szeret? Ezer helye is van annak a pénznek. Fizessenek a gazdagok, akiknek nem hiányzik annyira! Azok úgyis aránytalanul kevéssel járulnak hozzá a közös költségekhez. Noha ez utóbbi állítás a legkevésbé sem bizonyított, a lakosság magát…
A London School of Economics-on szerzett doktori fokozatával felvértezve minden vágya az volt, hogy valamelyik vezető amerikai egyetemen dolgozhasson. Be is jött neki, az álláspiacon szerzett ajánlatai közül a Chicagói Egyetem üzleti iskoláját választotta. 2008-ban tért vissza a…