Görögország jelenlegi fiskális válságával kapcsolatban sokan utalnak az euróövezet egészére leselkedő veszélyekre, egyesek a valutaunió végét is vizionálják. Nos, az ilyesmiről van történelmi tapasztalat. Mégpedig hozzánk egészen közeli. Az Osztrák-Magyar Monarchia a kiegyezéstől az első világháború végéig valutaöveezet (is) volt. A Marginal Revolution blog érdekes történelmi adalékokkal szolgál arról, is, hogy mi tartotta ezt a valutauniót egyben, amíg élt, s arról is, hogyan bomlott fel. Érdemes követni a hivatkozott linkeket!
Hogyan bomlik fel egy valutaunió?
2010.03.02. 12:56 eltecon
2 komment
A bejegyzés trackback címe:
https://eltecon.blog.hu/api/trackback/id/tr311802575
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
greybull 2010.03.02. 13:47:27
A valutaunióban Németország a lokomotív. Amíg elfújtat, addig nincs nagy baj (van, csak nem megoldhatatlan). De ha a német polgárban feltámad a nosztalgia az acélkeménységű dajcsmark iránt - asszem, akkor szoríthatja majd mindenki a sejhaját. Nekem van még pár márkám - őrzöm, mint egy kincset (csak vicceltem - NDK-s márkám van, minden nosztalgia nélkül...)
Rorgosh 2010.03.06. 10:04:29
Azért a valutaunió felbomlásában elengedhetetlen szerepe volt a monarchia felbomlásának. Lehet, hogy nekünk gazdaságilag jobb lett volna ha fennmarad, ám függetlenek akartunk lenni, és ennek - abban a korban - egyik nyilvánvaló jele a saját pénz bevezetése volt. Tehát a kérdésben a politika, és nem a gazdaságpolitika döntött.