Régi fájlok között turkálva találtam egy könyvismertetést. Én írtam, több mint tizenkét évvel ezelőtt Matolcsy György: Sokk (vagy kevés?) című könyvéről.
Gazdaságpolitikáról szóló gondolatok gyorsan avulnak. Ez a könyv - valójában folyóirat és napilap cikkek egybekötött gyűjteménye - ráadásul a szerzőnek a rendszerváltás utáni első évek gazdaságpolitikai kérdéseiről, mindenekelőtt a Bokros csomagról alkotott véleményét foglalja össze. Márpedig azóta nagyon sok minden változott, a másfél évtizeddel ezelőtt élesen vitatott kérdések némelyike ma akár éredektelennek is tűnhet.
Nem is hoznám elő a dolgot, ha sokunknak nem volnának komoly nehézségei annak megértésével, hogy vajon van-e, s ha igen akkor milyen világkép, a gazdaság működéséről vallott valamennyire is koherens gondolatrendszer a Fidesz kormányának gazdaságpolitikai intézkedései mögött. Miután tőlük maguktól csak azt tudhatjuk meg, hogy gazdaságfilozófiájuk alapvetően más és főleg sokkal jobb mint minden eddigi gazdaságfilozófia, a konkrétumokért, részletekért máshová kell fordulnunk. Régebbi dokumentumokhoz például, bár persze megvan az esélye annak, hogy ezek már elavultak.
Az Olvasó majd eldönti, hogy a BUKSZ mára már megsárgult lapjainak olvasása segít-e jelen világunk megértésében.