A görög fiskális válság által felszínre hozott problémák kezelésére létrehozandó Európai Valutaalap ötlete újabb példája annak, hogy az integráció kezdettől fogva egymástól nagyon eltérő, egymásnak ellentmondó integrációs elvek mentén halad. Az alapelvek nyílt ütköztetése létében fenyegetné az integrációt magát, ezért a tipikus megoldás mindig valamilyen politikai kompromisszum, ha tetszik, a probléma lényegének szőnyeg alá söprése. Mégis - ahogy Charles Wyplosz szellemes cikkében megálapítja - valamilyen kompromisszum, valamilyen megoldás mindig születik, egyszer s mindenkorra ható általános intézményi megoldás nincs, az integráció mégis működik. S talán így is van ez jól.
Miért is támogatják a németek az új pénzalap létrehozását? Azért, hogy olyan országokat, amelyek fiskális fegyelmezetlenségükkel az övezet közös pénzének hitelességét, stabilitását veszélyeztetik, kihúzhassanak a csődhelyzetből, cserébe ezért olyan gazdaságpolitikai szabályokat kényszerítsenek rájuk, amelyeket betartva az érintettek a jövőben kisebb eséllyel kerülnek ilyen bajba. E szabályok elfogadása persze a nemzeti szuverenitás lényeges elemeinek feladást jelenti, amelyet az önkéntes társulók eddig féltékenyen védelmeztek.
Hogy is került Görögország ebbe a helyzetbe? Úgy, hogy nem tartotta be azokat az elveket és szabályokat, amelyeket - a maastrichti kritériumokban összefoglalva - mindenekelőtt a németek azért erőltettek, hogy olyan országok, amelyek fiskális fegyelmezetlenségük miatt veszélyeztethetnék a közös pénz stabilitását, eleve ne is kerülhessenek be az övezetbe.
Szóval kevesebb önállóság a tagállamoknak, de a mérsékeltebb szuverenitás elfogadásáért cserébe nagyobb fegyelem egyenként és nagyobb stabilitás együttesen? Vagy nagyobb tagországi önállóság a nemzeti költségvetést érintő kérdésekben, cserébe nagyobb rendetlenség és időről időre felszínre kerülő válság és szanálási kényszer? Noha többről van itt szó, mint Németország és Franciaország kulturális különbségekkel is alátámasztott eltérő felfogásáról az európai integráció lényegéről, a probléma gyökere jól szimbolizálható azzal.