A viselkedési közgazdaságtan egyik kedvenc témája a fogyasztó racionális viselkedésére tett feltevések kísérleti ellenőrzése. Számos olyan laboratóriumi kísérletről tudunk, amelynek eredménye ellentmond a racionalitás hagyományos értelmezésének. Mások szerint azonban a közgazdaságtan nem arról szól, hogyan viselkednének az emberek, ha rendkívüli, laboratóriumi teszteknek vetik őket alá, hanem arról, mit csinálnak a megszokott, normálisnak tekintett világukban. Egy étteremben vacsorázva mintha sokkal jobban megfelnénk a racionalitási posztulátumnak.
Hétköznapi racionalitás
2009.07.01. 14:46 eltecon
1 komment
Címkék: behaviorizmus
A bejegyzés trackback címe:
https://eltecon.blog.hu/api/trackback/id/tr501220096
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
petepeter 2009.07.01. 21:33:56
Ez aranyos. Ezzel együtt továbbra sem értem azt a vehemenciát, amellyel sokan az ilyen-olyan kísérletek eredményeit a közgazdaságtan raionalitási axiómájának igazolására vagy elvetésére igyekeznek felhasználni. Szerintem ez a doog teljes félreértése. Egy elmélet-modell feltevéseinek empírikus tesztelése nem igazán értelems tevékenység. Nem azért tesszük fel a dolgokat, mert azok úgy vannak, hanem azért, mert a feltevések hasznosak. Egy elméletnek a konklúzióit, predikcióit vetjük össze az empíriával, nem a feltecéseit. A racionalitás nem elfogadandó vagy elvetendő tény, hnem axióma. Ami vagy hasznos és akkor használjuk, vagy haszontalan, és akkor nem használjuk. Általában hasznos. Mi több, ha nem ezt használjuk, akkor kell a helyébe állitani valami hasonlóan egyszerűt és általánosat. Ilyen pedig eddig nem született.