Úgy, hogy egyszer csak mind optimistábbakká válunk, mint korábban voltunk. Azért vannak, akik úgy gondolják, hogy ez nem ennyire egyszerű.
Hogyan is ér véget egy recesszió?
2009.11.23. 12:20 eltecon
2 komment
A bejegyzés trackback címe:
https://eltecon.blog.hu/api/trackback/id/tr321545883
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
ricardo 2009.11.23. 20:59:29
Jön fel Soros reflexivitás-elméletének csillaga. Schiller úr Robert K. Merton 'önbeteljesítő jóslatáról' beszél. A hivatkozott cikkben Merton ezt a bizonyos önbeteljesítő jóslatot Thomas-tételnek hívja, melynek lényege röviden: a dolgoknak nem valamiféle objetív állapotára reagálunk, hanem az arról való tudásukra, így a dolgok jövőbeli állapotáról való tudásunk, úgy mint várakozás, predikció stb. szintén megszabja a jövőre irányuló tetteinket, ami ily módon akár önbeteljesítő is lehet. No most ez fölötte hasonlít a Popper-féle Ödipusz-effektusra, ami által szintén lehetségessé válnak önerősítő folymatok. Az önbeteljesítő jóslat akár az Ödipusz-effektus egyfajta külön esetének is felfogható. Soros reflexivitás-elmélete viszont a Popper. (Nota bene, a Merton cikk magyarul is olvasható. Bertalan László (szerk.): Magyarázat, megértés és előrejelzés. Bp.1987. Mit ad isten a kötetben van Poppertől is egy szemelvény. Igen, az Ödipusz-effektusról.)
ricardo 2009.11.23. 21:01:20
Természetesen nem Schiller, bár ilyen is van, hanem Shiller. A bölcsész vénám. :)