Megtehetjük. És - Anatole Kaletsky javaslatát követve - kidobhatjuk azokat a matematikai modelleket is, amelyek ma jegybankelnökök és pénzügyminiszterek döntéseit támogatják, hiszen - amint azt a válság bebizonyította - irreális feltevéseik miatt teljesen alkalmatlanok a valóság leírására. (Bár aki már látott ilyeneket, nem biztos, hogy Kaletsky leírása alapján rájuk ismer.) Alkalmazhatjuk továbbá a racinális várakozások elve helyett a jövő előrejelezhetetlenségének axiómáját, továbbá helyettesíthetjük a racionális döntéshozó figuráját a Jin és jang erőivel. A kérdés az, hogy mindeme nagyívű újítások eredményeként javulni fog-e a gazdaságpolitika eredményessége? Ne kapkodjuk el a választ. Az, hogy most mélyen elégedetlenek vagyunk vele, az még kevés egy ilyen reformhoz. Lehetne ez sokkal rosszabb is.
Dobjuk ki a közgazdaságtan tankönyveket?
2010.06.23. 16:06 eltecon
3 komment
A bejegyzés trackback címe:
https://eltecon.blog.hu/api/trackback/id/tr432104242
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
tbb 2010.06.23. 20:12:15
Nem kell kidobni őket. De komolyabban kellene tanulmányozni a peremfeltételeiket.
Rusznák Tamás · http://probona.hu 2010.06.24. 02:04:57
Lehet, hogy a várakozások racionálisak, csak az emberek nem azok? :) A jövő előrejelezhetetlensége mindezek mellett tény. Vannak azonban gyakoriságok, valószínűségek, no és a jövő elérkezéséig a jelenidőt is el kell ütni valahogy. Játszani pedig csak komolyan szabad.
greybull 2010.06.24. 10:45:41
A közgazdaságtan: 10% matematika - 90% blabla.