Amikor Eltecon az elsőfajú és a másodfajú hibát magyarázza diákoknak, vagy épp a Bayes-tételt tanítja, előszeretettel példálózik halálos betegségek diagnosztizálásával. Ezt színtiszta pedagógiai okból teszi: abban reménykedik, hogy a ráktól való rettegés mozgósította érzelmi energiák hatására a diákok inkább odafigyelnek és inkább megjegyzik a statisztikai összefüggéseket.
Ez jutott eszébe, amikor egy, az amerikai egészségügyi reformmal kapcsolatos link-sort követve eljutott egy, a kötelező mellrákszűrésről szóló New York Times cikkhez.
A szerző egyik kedvencünk: Richard Thaler, a már emlegetett Nudge-könyv egyik szerzője, jeles chicagói behaviorista közgazdász (ő az egyik, akivel a múltkori posztunkban idézett interjú alanya, Eugene Fama példálózik, hogy megmutassa, a chicagói közgazdaságtan-tanszéken már akármiféle módszertannal dolgozó jeles kollégák elférnek).
Az apropó: egy amerikai szövetségi szakértői panel megváltoztatta a középkorú nők mammográfiai szűrésével kapcsolatos ajánlásokat. Szerintük a korábban javasoltnál kevesebb szűrés az ideális: nem negyven-, hanem ötvenéves kortól, nem évente, hanem kétévente érdemes mellrák-szűrésre járni, annak ellenére, hogy az empirikus tanulmányok továbbra sem vitatják, hogy tízezer negyvenes nő szűrése öt halálesetet háríthat el.
A jelentés nagy vihart kavart: a kormányzat elhatárolódott, az amerikai klinikai onkológusok társasága elutasította az új ajánlást, egy másik amerikai orvostársaság viszont zászlajára tűzte azt (ezt Jerome Groopman New York Review of Books-beli cikkéből tudjuk; ő pechére mindkét szervezet tagja).
Vajon miért ez a szokatlan ajánlás? Ezt magyarázza el laikusoknak Thaler cikke: a rendkívül gyakori másodfajú hiba okozta aggodalom-tömeget és különösen azokat az eseteket, amikor a mammogrammal olyan tumort találnak meg és távolítanak el korántsem veszélytelen módokon (gyakran az egész mellel együtt), ami jó eséllyel sose vezetne valódi rákhoz.
Közgazdászok vagyunk, nem álljuk meg, hogy hozzá ne tegyük: a bizottság a mammogramok és a felesleges vizsgálatok és eljárások egyéni és társadalmi pénzbeli költségét még be se számította.
Figyelem! Mindennek az elolvasása és megértése nem menti fel az olvasót azalól, hogy szépen elmenjen a Magyarországon ajánlott és előírt szűrésekre!