Mindenki tudja, hogy a szegények morálisan felsőbbrendűek a gazdagokhoz képest. Leszámítva persze a gazdagokat, de miután a gazdagok legtöbbje saját magát nem tekinti gazdagnak, ezért ők is beleszámítanak a mindenkibe. A tétel annyira nyilvánvaló, hogy bizonyítást, szisztematikus vizsgálatot nem is igényel. Mindig is tudtuk, az idők kezdetétől fogva ez az egyik legmaradandóbb tétele az emberiség kultúrájának. Gondoljunk csak a teve reménytelen próbálkozására, hogy bizonyos tű fokán átbújjon, vagy a népmesék szegény emberének becsületességére és önzetlenségére szemben a gazdagok álnokságával és önző anyagiasságával.
Nem nehéz magyarázatot találni arra, hogy miért van a legtöbb embernek lelki egyensúlyához szüksége erre a támasztékra. Ha már a mérhető anyagiakban oly nagyon leköröztek bennünket, legalább az immateriális - és objektíve persze nehezebben mérhető - értékekben hadd kompenzáljunk. És ezért nem igénylünk objektív bizonyítékokat, a tétel lelki békénket, nem pedig a világ megismerését szolgálja.
Így aztán azon az ellentmondáson sem szoktunk rágódni, hogy ha a jómód erkölcsileg fertőz, akkor miért választja mindenki ezt a szegénységgel szemben, feltéve, hogy lehetősége nyílik rá. Ellenpélda van, de elenyészően kevés. A szegényember legkisebb fia sem adta vissza a fele királyságot, s ha bárkit megkérdezünk, elfogadna-e egymilliárdot, azt felelné, hülye volnék elutasítani. Márpedig, ha tudjuk, hogy a jómód morálisan rosszá tesz, mégis azt választanánk, akkor már szegényen sem lehetünk makulátlanok. Nem vagyunk jobbak a deákné vásznánál, csak nem volt szerencsénk, ez pedig nem ugyanaz.
Ha a fentiek megfontolásra alkalmas kiindulópontot képeznek, akkor vajon mit kell gondolnunk azokról a "tudományos" kísérletekről, empirikus felmérésekről, amelyek a tudomány eszközeivel igazolják vissza a jómód növekedése és a morális hiányosságok előfordulása közti pozitív korrelációt. Gondolhatjuk például azt, hogy az ilyesmi az áltudomány fényes példája, amikor valaki úgy definiál fogalmakat és úgy konstruál kísérleteket, hogy azok meglévő előítéleteit igazolják vissza. Vagy gondolhatunk mást is?
Az utolsó 100 komment: